Osiedle Kalwinówka

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowo w Zabłudowie planuje nową inwestycję - Osiedle Kalwinówka. Oparta ona będzie na zasadach programu spółdzielczych mieszkań lokatorskich.

Osiedle Kalwinówka zlokalizowane jest w miejscowości Zabłudów, która leży 19 km od centrum Białegostoku, stolicy Podlasia. W sąsiedztwie planowanego osiedla znajdują się sklepy spożywcze, szkoła podstawowa, przedszkola, stacja paliw, kościoły, salony fryzjerskie i kosmetyczne, poczta, przystanek autobusowy. Dokładną lokalizację widać na mapie poniżej.

 

Więcej o zasadach programu spółdzielczych mieszkań lokatorskich oraz związanych z tym zagadnień, można dowiedzieć się z artykułów w dziale Aktualności.

 

Najważniejsze co trzeba wiedzieć o zasadach programu spółdzielczych mieszkań lokatorskich:

  • Zdolność finansowa przyszłych lokatorów nie jest badana – kredyt zaciąga spółdzielnia i to właśnie ona gwarantuje w banku jego spłatę. Lokatorzy muszą jedynie zadbać o wkład własny i spłacać na bieżąco raty za mieszkanie, w którym mieszkają, do czasu jego wykupu bądź rezygnacji z najmu.
  • Każda kolejna zapłacona rata miesięczna za wynajem mieszkania (aż do czasu jego wykupienia) wliczana jest w jego stopniowe, sukcesywne spłacanie.
  • Mieszkanie można (ale nie trzeba) wykupić na własność po 10 latach najmu. Od lokatora zależy, czy chce ponieść pozostałą część kosztów jego budowy jednorazowo, czy dalej spłacać mieszkanie w czynszu razem ze spółdzielnią. Kredyt - który zaciąga spółdzielnia - planowo może być spłacany nawet 30 lat, co przekłada się na niską miesięczną ratę, nieuciążliwą w spłacie. Po tym czasie mieszkanie jest już spłacone i przechodzi we własność najemcy.
  • Budowa osiedla nadzorowana jest przez bank finansujący, a kolejne transze wypłacane są po każdorazowym sprawdzeniu postępów budowy. Oznacza to, że Generalny Wykonawca nie będzie miał wypłaconej ani złotówki ponad to, co należy zapłacić za już wykonaną pracę. Minimalizuje to ryzyko zastoju budowy i zwiększa bezpieczeństwo procesu budowalnego.

 

O szczegółach inwestycji i dacie rozpoczęcia procesu rezerwacyjnego, będziemy informować na bieżąco.