Najem czy własność? Czy można to pogodzić?

Coraz większa liczba ludzi decyduje się na zamieszkanie w wynajętym mieszkaniu. Powodów jest wiele. Po pierwsze cena mieszkania, po drugie brak zdolności kredytowej, po trzecie praca, która wymaga częstej alokacji. Jednak starsze pokolenia nie uznają innej możliwości posiadania mieszkania niż odrębna własność. Czy jest jakieś rozsądne rozwiązanie?

Z pewnością najem jest dla dużej części nabywców dobrym rozwiązaniem i to z wielu różnych powodów. Jednak większość z nas, niezależnie od wszystkiego, myśli o własnym mieszkaniu, nawet jeśli miałaby to być tylko lokata kapitału. Czy jest szansa na pogodzenie istniejących warunków z potrzebami i możliwościami?

 

Ciekawym rozwiązaniem może być mieszkanie w spółdzielni, która buduje mieszkania pod wynajem. Połączenie najmu z zapisami ustawowymi dla spółdzielni otwiera zupełnie nowe możliwości. To mieszkanie w najmie z możliwością dojścia do własności. Oczywiście wszelkie terminy i zasady ustalają regulaminy spółdzielni, z którymi koniecznie należy się zapoznać

 

Podstawowe korzyści najmu z możliwością dojścia do własności

  1. Brak konieczności posiadania zdolności kredytowej - rata spłacana jest do spółdzielni, która angażuje środki własne w wysokości około 75% kosztów.
  2. Możliwość zamieszkania we własnym mieszkaniu, które można przekształcić z najmu w odrębną własność po spłaceniu wartości jego wybudowania w terminie i zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie.
  3. Możliwość rezygnacji z mieszkania na każdym etapie z odzyskaniem poniesionego wkładu w terminie i zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie.
  4. Opłata czynszowa i rata kredytu są w łącznej kwocie niższe od kwoty najmu mieszkania na wolnym rynku.

Źródło: Mieszkania Lokatorskie